Була Надя, стала Гадя: як фейкова Савченко хвалила Путіна

Кілька днів російський блогер вів фейковий аккаунт Надії Савченко.

Повідомляє портал «АНТИКОР» з посиланням на ЗМІ, передає Корупція Інфо

Дивно, але аккаунт був підтверджений адміністрацією Twitter. Журналісти знайшли блогера і дізналася, як це йому вдалося."Обамі варто вибачитися перед Путіним", – такі та інші провокаційні твіти поширювалися від імені народного депутата України Надії Савченко в Twitter. Один з твітів стверджував, що всі інші акаунти Савченко є фейковими і тільки цей справжній. Блакитна галочка поруч з ім'ям облікового запису підтверджувала це твердження. Адже відомо, що лише верифікованим і цим користувачам Twitter надає такий значок на аккаунт. Фейки від імені Савченко публікувалися протягом декількох днів, до тих пір, поки сестра Надії Віра Савченко 15 грудня не заявила, що фальшивий аккаунт.

Як обдурити Twitter

Раніше пройти верифікацію та отримати спеціальний значок могли тільки відомі люди, зірки, політики, великі корпорації та ЗМІ. Але вже кілька місяців як політика Twitter змінилася. Зараз верифікація відкрита для всіх і будь-хто може підтвердити свою особу, відправивши скани документів, каже Юрій Панін з українського сайту перевірки фактів StopFake.org. "Враховуючи, що зараз будь-скан сфотошопить не складно, питання залишається відкритим – наскільки ефективно таким чином проводити верифікацію ?"

Як з'ясували журналісти, саме таким шляхом і був підтверджений фейковий аккаунт Надії Савченко. 16 грудня на підробленої сторінці Савченко з'явився твіт: "Я вважаю Путіна великим людиною, я пишаюся, що у нас такий президент". Далі під повідомленням було ще одне речення: "З повагою, Микола Дикобаев". Як з'ясувалося, саме він є автором фейкового аккаунта Савченко. У коментарі DW блогер визнав, що раніше тричі намагався верифікувати акаунт Савченко, але Twitter йому відмовляв, і тільки тепер у нього вийшло.

Прості методи підтвердити фейк

"Я заповнив форму підтвердження аккаунта на сайті Twitter, – пояснює блогер. – Вони вимагали для цього скан паспорта, але я знайшов в Інтернеті фотографію посвідчення кандидата в депутати Надії Савченко і відправив її. І мені відразу підтвердили аккаунт". За словами блогера, визнавати акаунт фейковим він не збирався і зробив це лише після того, як родичі Савченко підняли шум у соцмережах. "Моєю метою був тролінг України, а не особисто Надії Савченко, я просто не згоден з їх політикою, мені не подобаються їхні останні заяви в адресу Росії", – говорить Дикобаев.

За його словами, немає ніяких проблем для того, щоб створити і верифікувати в Twitter такі ж фейкові акаунти на інших політиків України. Хоча, зізнається блогер, раніше зробити це було набагато складніше, адже за підтвердження аккаунта відповідав конкретний представник Twitter, якому вимагалося писати і підтверджувати свій зв'язок з аккаунтом. Втім Дибокаев запевняє, що наразі зробив лише фейковий профіль Савченко. У компанії Twitter відмовилися прокоментувати DW, яким чином фейковий аккаунт міг отримати блакитну галочку підтвердження. "Ми не коментуємо індивідуальні акаунти з причин конфіденційності і безпеки", – повідомили там.

Перевірка перевіреного

Верифікація акаунтів була створена для того, щоб відокремити десятки і сотні фейкових профілів від справжніх. Звичайний користувач соцмереж, побачивши блакитний значок поруч з ім'ям облікового запису, міг відразу визначити, що це справжня сторінка політика або компанії. Тепер же навіть підтверджені акаунти викликають сумніви в достовірності ресурсу. Якщо російський блогер зміг верифікувати підроблену сторінку народного депутата України, чи немає загрози, що подібні фейки можуть з'явитися, наприклад, і на аккаунт Петра Порошенка?

Ярема Дух з прес-служби Адміністрації президента говорить, що зробити це буде набагато складніше. Адже, по-перше, акаунти адміністрації вже верифіковані. По-друге, Twitter приймає запити на верифікацію державних осіб і установ тільки з госпочты gov.ua. По-третє, верифікація відбувається не через звичайну для всіх користувачів форму на сайті Twitter. "Ще коли я працював у прес-службі Ради національної безпеки і оборони (РНБО), я написав лист на верифікацію української і англійської версії аккаунта РНБО. Тоді я й познайомився з людьми зі спеціального департаменту Twitter, які займаються підтвердженням акаунтів політиків і держустанов. Тепер, коли нам потрібна верифікація, ми пишемо безпосередньо в цей департамент". Тим не менш, за словами Яреми Духа, не підтверджених фейкових акаунтів президента та адміністрації в Twitter багато. Представники адміністрації періодично повідомляють про це у Twitter і той блокує фейки.

Гадя Савченко – пародійний аккаунт

Між тим російський блогер Микола Дикобаев вже поміняв назву фейкового аккаунта з Надії Савченко на Гадю Савченко і дописав під ним "Пародійний аккаунт [email protected]". Він також видалив частину повідомлень, в тому числі, про Путіна.
 

Загрузка...